×

پیلار کلاستر چیست و محتوای خوشه‌ای چطور نوشته می‌شود؟

به ما بسپار ۰۳ دی ۱۴۰۲ 5 دقیقه 4.5

post

تحقیقات جدید انجام شده، خبر از تغییر رفتار جستجوی کاربران می‌دهد. آمار نشان‌دهنده آن است که جستجو کاربران دقیق‌تر از گذشته شده است و با توجه به هدف خود از جستجو، به دنبال دقیق‌ترین و کامل‌ترین پاسخ برای پرسش خود هستند. بنابراین دیگر کلی گویی و اطلاعات ناقص، نظر کاربران را به خود جلب نمی‌کند.

با توجه به تغییرات رفتار کاربران در هنگام جستجو، الگوریتم‌های گوگل نیز با سرعت باور نکردنی در حال به‌روز رسانی و بهینه‌سازی برای ارائه پاسخی بهتر به کاربر هستند. احتمالا با خود فکر کنید که وفق دادن خود و محتوایی که در سایت‌ خود منتشر می‌کنید با این الگوریتم‌ها غیر ممکن است. اما اگر به صورت عمیق‌تر به طرز عملکرد آن‌ها نگاه کنید، متوجه می‌شوید که تاکید همه این الگوریتم‌ها به ارائه بهترین پاسخ با توجه به درک هدف کاربر است.

به همین سادگی! یعنی اگر شما هدف کاربر در هنگام جستجو را به درستی تشخیص دهید و با توجه به آن، پاسخی مناسب ارائه دهید، هم گوگل و هم کاربر عاشق شما خواهند شد.

اما این ارائه پاسخ دقیق و کامل چگونه عملی می‌شود؟ یک مثال مناسب برای این سوال همین مقاله است. ما در این مقاله به این پرسش شما به صورت دقیق و کامل پاسخ می‌دهیم و با مفهومی به نام پیلار و کلاستر یا محتوای خوشه‌ای آشنا خواهید شد.

ارائه بهترین پاسخ به سوال واضح و شفاف کاربر

همانطور که گفتیم، نحوه سرچ مردم تغییر کرده است و با پرسش سوال‌هایی با شفافیت بالا، به دنبال کامل‌ترین و دقیق‌ترین پاسخ می‌گردند. بنابراین شیوه کار ما در تولید محتوا سایت خود باید با توجه به این تغییرات، عوض شود.

کاربران با سرچ عبارات طولانی‌تر و شفاف‌تر، به دنبال کامل‌ترین و مختصرترین پاسخ می‌گردند. دیگر کلی‌گویی یا گزاف‌گویی، پاسخ مناسبی محسوب نمی‌شود.

با ارائه مثالی، تغییر رفتار کاربر برایتان ملموس‌تر می‌شود. فرض کنید به مشهد سفر کردید و می‌خواهید غذا بخورید و به دنبال یک رستوران باکیفیت هستید. در این حالت شما کلمه “رستوران” را جستجو می‌کنید یا عبارت “بهترین رستوان در مشهد”؟

اگر عضو دسته دوم هستید، شما هم در دسته کسانی قرار می‌گیرید که سرچ‌های طولانی‌تر و شفاف‌تر انجام می‌دهند. آمارها نشان می‌دهد که 64 درصد از جستجوهای انجام شده توسط کاربران، از 4 کلمه یا بیشتر تشکیل شده‌است. به این آمار جستجوهای طولانی و دقیقی که به وسیله صدا (جستجوی صوتی) انجام می‌شود هم اضافه کنید.

الگوریتم‌های موتورهای جستجو هم با توجه به این تغییرات، در تلاش برای نمایش مرتبط‌ترین صفحه به کاربرها هستند. گوگل همیشه سعی در کمک به کاربران برای پیدا کردن دقیق‌ترین نتایج را دارد. حتی در این زمینه‌ها خودش هم وارد عمل شده و در بعضی مواقع سرچ‌های کاربر را با توجه مفهوم جستجو شده، بهینه‌سازی می‌کند.

اینجاست که اهمیت خوشه‌بندی محتوا نمایان می‌شود.

محتوای خوشه‌ای (Content Cluster) چیست؟

با توجه به نکاتی که تا الان گفته شده، نیاز به تقسیم محتوا سایت خود به چند دسته‌بندی مختلف را احساس می‌کنید. همه این دسته‌بندی‌های مختلف باید چندین محتوا با کلمات کلیدی دم دراز (Long Tail Keywords) و طولانی داشته باشند که همگی به صورت رفت و برگشتی به هم لینک سازی داخلی شده باشند.

در حقیقت این مقاله‌های جزئی‌تر مانند سربازانی هستند که ارتش ما که همان دسته‌بندی‌های اصلی هستند را تقویت می‌کنند.

بیشتر بلاگ‌ها در حال‌حاضر در حال حاضر تلاش می‌کنند تا هر یک از محتوا سایت یا بلاگ‌شان در یک کلمه‌کلیدی مشخصی رتبه بگیرند. این ساختاربندی نامنظم باعث می‌شود که کاربر در پیدا کردن محتوا مدنظر خود دچار سردرگمی شوند. همچنین این شیوه ساختار بندی، احتمال ایجاد صفحاتی با محتوا مشابه و نزدیک را افزایش می‌داد.

با استفاده از مدل تاپیک کلاستر (Topic Cluster Content)، در مرحله اول ما باید دسته‌بندی و موضوعات مختلف و با ارزش برای سایت خود را انتخاب کنیم. این دسته‌بندی‌ها معمولا شامل موضوعات گسترده‌ای هستند که اولویت ما در به دست آوردن جایگاه در نتایج گوگل هستند. در مرحله بعد،  با تحقیق کلمات کلیدی، عبارات و کلمات مهم و با ارزش برای هر دسته‌بندی را پیدا می‌کنیم. استفاده از کلمات کلیدی طولانی و شفاف در اینجا برای ما اهمیت زیادی دارد. سپس با تولید محتوا برای این مفاهیم جزئی تر که زیرشاخه مفاهیم کلی‌تر دسته‌بندی‌ها هستند، موضوع را گسترش می‌دهیم و سعی می‌کنیم پاسخی دقیق و کامل به پرسش کاربر ارائه دهیم.

در آخر به وسیله لینک‌سازی داخلی، این صفحات مرتبط به هم را به یکدیگر متصل می‌کنیم و ارزش و اعتبار صفحات را به هم منتقل می‌کنیم.

در ادامه به صورت دقیق‌تر به مفهوم صفحات پیلار می‌پردازیم. صفحاتی که ستون و پایه محتوا ما یا همان صفحات دسته‌بندی محتوایی را برای ما می‌سازند.

صفحات پیلار چیست؟

صفحات پیلار (شاخه)، صفحاتی هستند که محتوا کلاستر (خوشه) بر اساس آن‌ها تولید می‌شود. ویژگی صفحات پیلار این است که تمام بخش‌های یک موضوع کلی و گسترده را به صورت مختصر پوشش می‌دهد. معمولا از جزیره‌های محتوایی صفحات پیلار، به صفحات کلاستر آن موضوع که به صورت دقیق و با جزئیات به آن بحث پرداخته‌است، لینک‌سازی می‌شود.

به بیان دیگر، صفحات پیلار یک موضوع خاص را به طور گستره پوشش می‌دهند و محتوا کلاستر برای آن صفحه پیلار، یک کلمه‌کلیدی مخصوص و مرتبط با آن موضوع را نشانه می‌گیرد.

برای مثال ما یک مقاله در بلاگ خود با موضوع “سئو چیست؟” داریم. این محتوا یک پیلار محسوب می‌شود، چون یک موضوع خاص را به صورت گسترده پوشش داده است. حال شما از اهمیت عبارت کلیدی مرتبط “سئو کلاه سفید” باخبر شده‌اید و قصد نوشتن مقاله‌ای در این زمینه دارید. محتوا “سئو کلاه سفید” یک کلاستر برای پیلار “سئو چیست؟” محسوب می‌شود.

چگونه صفحات پیلار بسازیم؟

برخلاف اسم ترسناک پیلار کلاستر، ساخت صفحات پیلار کار پیچیده‌ای نیست.

اولین گام در ساخت صفحات پیلار، این است که دست بکشید. بله درست خواندید؛ دست بکشید! از اینکه تولید محتوا برای بلاگ یا سایت خود را فقط در گرو کلمات‌کلیدی ببینید دست بکشید. به جای آن، شروع به پیدا کردن مفاهیم و موضوعاتی کنید که رتبه گرفتن در آن‌ها برای شما ارزشمند است. سپس بر روی پیدا کردن کلمات کلیدی مهم مرتبط برای آن موضوع تمرکز کنید و تولید محتوا برای آن موضوعات جزئی‌تر را شروع کنید.

صفحات پیلار باید تمامی سوالات و ابهاماتی که ممکن است برای کاربر درباره یک موضوع خاص پیش بیاید را پوشش دهد. این صفحات باید کاربر را راضی و مجاب کند تا بر روی سایت شما کلیک کند.

حالا که کاربر برای یافتن پاسخ سوالات خود به صفحه شما وارد شده است و توضیحات مختصری درباره آن سوال به خصوص دریافت کرده است، نوبت به ارجاع کاربر به صفحه جزئی‌تر و دقیق آن موضوع است. این کار توسط لینک سازی از صفحات پیلار به کلاستر انجام می‌شود. البته پیشنهاد می‌شود لینک‌سازی صفحات پیلار و کلاستر به صورت رفت و برگشتی انجام شود و از صفحات کلاستر هم به صفحات پیلار لینک داده شود. اینکار باعث می‌شود کاربر با دیگر موضوعات مرتبط با سوال خود نیز آشنا شود.

اکنون که به صورت کامل با مفهوم پیلار کلاستر آشنا شده‌اید، بی‌شک دید شما به تولید محتوای هدفمند عوض خواهد شد. با به کارگیری این تکنیک، شما از تولید محتوا بیهوده که تاثیری در رتبه سایت شما نخواهد داشت رهایی پیدا می‌کنید.

شما می‌توانید برای درک بهتر این موضوع چندین نمونه سایت داخلی و خارجی قوی که از تکنیک پیلار و کلاستر استفاده کرده‌اند، کمک بگیرید.

اگر در زمینه بازاریابی محتوایی یا سئو نیاز به مشاوره یا راهنمایی دارید، کارشناسان مجموعه به ما بسپار آماده ارائه خدمات در این زمینه به شما هستند.

تا کنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.

دیدگاه خود را وارد کنید

*ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد