×

کلمات کلیدی LSI چیست و چطور به نقطه قوت خود تبدیل کنیم؟

به ما بسپار ۱۴ دی ۱۴۰۲ 7 دقیقه 4.8

post

هدف سئو سایت، بهبود کسب و کار شما است؛ پس برای کسب رتبه بالای سایت باید در انتخاب کلمات کلیدی مرتبط و درست، وسواس بیشتری به خرج دهید. تولید محتوای مناسب که باعث پیشرفت تجارت شما شود مدیون تحقیق کلمات کلیدی است که انجام می‌دهید.

15 درصد از جستجوهای روزانه گوگل از عبارت های جدیدی است که کاربران قبلا هرگز آن ها را سرچ نکرده‌اند؛ بنابراین با توجه به تریلیون‌ها جستجو که هرساله انجام می‌شود، تعداد پرسش‌ها و سوالات کاربران افزایش پیدا می‌کند.

از دید سئو، استفاده از کلمات کلیدی LSI مزایای بسیار زیادی دارد. شما با استفاده از آن‌ها در محتوای خود، می‌توانید محتوای آن را تقویت کنید و نتایج جستجوی خود را بهبود ببخشید.

در این مقاله، ما قصد داریم هر آنچه را که باید در مورد کلمات کلیدی LSI بدانید، ارائه کنیم تا شما بتوانید سئوی سایت خود را بهبود ببخشید، ترافیک مرتبط بیشتری را به سایت خود هدایت کنید و مشتریان بیشتری را جذب کنید.

کلمات کلیدی LSI چیست؟

گوگل از سال 2015 درباره اهمیت کلمات کلیدی LSI اشاره کرده است اما در عین حال توضیحات دقیقی درمورد آن برای بازاریابان اینترنتی ارائه نکرده است.

کلمات و عباراتی که کاربران برای سرچ استفاده می‌کنند اغلب با کلماتی که اطلاعات جستجو شده توسط آن‌ها نمایش داده می‌شود یکسان نیستند. پس چه اطلاعاتی برای آن‌ها نمایان می‌شود؟

کلمات LSI مخفف Latent Semantic Indexing، منظور عباراتی هستند که از نظر مفهومی با کلمات کلیدی انتخابی شما مرتبط بوده و موتورهای جستجو برای درک کامل و عمیق محتوای منتشر شده استفاده می‌کنند.

از نظر سئو، کلمات LSI از محتوای شما حمایت می‌کند و زمینه تشخیص موضوع آن را برای موتورهای جستجو و کاربران راحت‌تر می‌کند؛ اینکه محتوای شما در مورد چیست و چه مفهومی را به مخاطب هدف شما می‌رساند یکی از کارهای اصلی این کلمات است.

آیا کلمات LSI همان عبارات مترادف هستند؟

اکثر کلمات کلیدی LSI، عباراتی هستند که ارتباط نزدیکی با کلمات کلیدی اصلی شما دارند و لزوماً مترادف آن‌ها نیستند.

استفاده از کلمات مترادف و کلماتی که در یک شبکه معنایی و مرتبط با کلمه کلیدی محتوا هستند، می‌تواند به سئو داخلی مقاله کمک کند.

اینجا باید یک مثال بزنیم تا کامل این مفهوم برای شما روشن شود. کلمه فوتبال را در نظر بگیرید؛ کلماتی مثل توپ، استادیوم، مارادونا، لیگ قهرمانان اروپا، دروازه‌بان، تیکی تاکا و… LSI هایی برای واژه فوتبال هستند و با این مثال فکر می‌کنم موضوع را متوجه شدید که LSI به معنی مترادف نیست.

چرا کلمات و عبارات مرتبط در یک صفحه مهم هستند؟

در روزهای اولیه زمانی که دانش سئو به‌تازگی جاافتاده بود، گوگل و موتورهای جستجو بر اساس موضوع هر صفحه و کلمات کلیدی که در صفحه تکرار شده بودند، نتایج را به کاربران نشان می‌داد و فقط تکرار کلمات کلیدی در کسب جایگاه سایت ها مؤثر بود. همچنین اگر چند بار از کلمه کلیدی موردنظر استفاده نمی‌کردید، گوگل متوجه مفهوم و موضوع صفحه سایت شما نمی‌شد.

بنابراین اگر گوگل بارها و بارها کلمه “تحقیق کلمه کلیدی” را در محتوا می‌دید، می‌گفت: “این صفحه به وضوح در مورد تحقیق کلمات کلیدی است”.

اما دیگر دوران آن روزها به سر آمده و گوگل با به‌روزرسانی‌های متعدد خود بسیار هوشمندانه‌تر از قبل شده است.

یکی از اهداف اصلی گوگل این است که مفهوم کلی یک صفحه را درک کند. گوگل برای درک محتوا، به مجموعه اصطلاحات و کلمات بکار برده شده و ارتباط معنایی آنها در کنار هم تکیه می‌کند و تنها تکرار بیش از حد کلمه کلیدی (Keyword stuffing) برای کسب رتبه و جایگاه در آن بی‌فایده بوده و حتی ممکن است اثرات منفی بر روی جایگاه صفحه سایت شما نیز بگذارد.

تأثیر کلمات کلیدی LSI بر SEO

در روزهای اولیه، ربات‌‌های خزنده‌ گوگل که برای ایندکس کردن صفحات استفاده می‌شوند، به طور خودکار وب ‌سایت‌ها را با خزیدن از لینکی به لینک دیگر در صفحات وب پیدا می‌کردند و اسکن می‌کردند. این ربات ها در حین خزیدن، به کلمات کلیدی موجود در صفحه نگاه می‌کردند تا به آن‌ها در شناسایی موضوع آن کمک کنند.

به‌عنوان‌مثال، اگر بخواهید پستی با عنوان «۹ نکته برای بازاریابی محتوا» منتشر کنید، گوگل صفحه شما را اسکن می کند تا مشخص کند آیا از عبارت «بازاریابی محتوایی» در بخش‌های کلیدی وب سایت خود استفاده کرده اید یا نه؟ از جمله:

 • عنوان اصلی
 • بدنه محتوا
 • متن جایگزین تصاویر
 • عنوان H1، سرفصل‌های فرعی H2 و H3 و …

اما پس از به‌روزرسانی و به‌وجودآمدن LSI، روش ایندکس کردن گوگل تغییر کرد و در نتیجه سئو با قابلیت‌های زیر بهبود پیدا کرد:

گوگل صفحات را بهتر درک می‌کند

گوگل علاوه بر اسکن صفحه شما برای کلمه کلیدی اصلی، اکنون صفحه شما را نیز برای کلمات کلیدی مرتبط مختلف اسکن می‌کند، مانند: “تولید محتوا”، “content marketing”، “مقاله”، “مخاطب هدف”، “افزایش درآمد” و غیره؛ به این معنی است که گوگل تلاش می‌کند تا بفهمد موضوع کلی یک صفحه چیست و برای درک محتوا در سطحی بسیار عمیق‌تر بر کلمات ال اس آی تکیه می‌کند.

گوگل صفحات را به ‌صورت متنی می‌خواند

الگوریتم‌های گوگل اکنون این توانایی را دارند که یک صفحه مانند ما بخوانند و کلمات کلیدی را بسته به موضوع تعیین شده طبقه‌بندی کنند؛ این بدان معنی است که موتور جستجو اکنون می‌تواند بین کلمات، حتی براساس کوچک‌ترین جزئیات تمایز قائل شود.

گوگل می‌تواند نتایج مرتبط‌تری ایجاد کند

بر اساس تحقیقات اخیر، گوگل کلماتی را که اغلب با هم استفاده می‌شود را شناسایی می‌کند تا به ربات‌ها کمک کند موضوع اصلی صفحاتی را که اسکن می‌کنند، راحت‌تر درک کنند. با دسته‌بندی دقیق‌تر، نتایج مرتبط‌تری به وجود می‌آیند.

گوگل تصویر کلی کسب و کار شما را شناسایی می‌کند

الگوریتم گوگل برای سنجش نام کسب‌وکار، وب‌سایت و صنعت شما طراحی شده است تا به گوگل کمک کند تا درک کاملی از هر صفحه در سایت شما را به‌عنوان کل کسب ‌و کار داشته باشد.

مزایای استفاده از کلمات کلیدی LSI چیست؟

همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم، سالانه صدها هزار جستجو در گوگل انجام می‌شود که تکراری نبودند. گوگل الگوریتم خود را بهبود بخشیده است تا بتواند کلمات کلیدی مرتبط را بهتر درک کند. از مزایای استفاده از کلمات LSI می‌توان به رشد سئو سایت و موارد زیر اشاره کرد:

 • درک مفهوم و تشخیص موضوع محتوا
 • افزایش قدرت رتبه‌بندی و کسب جایگاه سایت
 • جلوگیری از شناسایی صفحه توسط الگوریتم پاندا به دلیل استفاده بیش از حد کلمه کلیدی (keyword stuffing)
 • تجربه بهتر و جستجوی راحت کاربر
 • کاهش نرخ پرش
 • و…

معایب استفاده از کلمات LSI چیست؟

استفاده از LSI Keywords در شرایط عادی معایبی ندارند؛ اما روش ‌های پیاده سازی آن‌ها در محتوا نیازمند رعایت نکاتی است؛ زیرا با استفاده نادرست از آن‌ها مشکلات زیر ممکن است برای سایت شما پیش بیاید:

 • در نظر نگرفتن معنای اصلی محتوا و به حاشیه رفتن
 • درک تنها یک معنی کلمه
 • ناتوانی در شناسایی ایده‌ها و کنایه‌ها

نحوه پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با ابزارها

اولین قدم در یافتن کلمات کلیدی LSI، ایجاد فهرستی از کلمات کلیدی مهم برای کسب و کار شما است. پس از انجام این کار، یافتن کلمات کلیدی مرتبط آسان خواهد بود. تنها چیزی که نیاز دارید این است که کمی تحقیق کنید تا کلمات ال اس آی را کشف کنید. در اینجا چند روش پیداکردن کلمات LSI را برای شما آورده‌ایم که می‌توانید از آنها برای یافتن و انتخاب مناسب کلمات مرتبط تجارت خود استفاده کنید.

پیشنهاد های گوگل

یکی از ویژگی‌های گوگل جستجوی سریع آن است که ساده‌ترین روش برای یافتن کلمات کلیدی مرتبط با کلیدواژه اصلی موردنظر شماست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلمه کلیدی موردنظر خود را در کادر جستجوی گوگل تایپ کنید و طیف وسیعی از پیش بینی‌ها را در مورد آنچه که ممکن است بعداً تایپ کنید دریافت خواهید کرد.

به دنبال کلماتی باشید که به‌صورت پررنگ به‌عنوان پیشنهاد ظاهر می‌شوند.

جستجوهای مرتبط با گوگل

می‌توانید کلمه کلیدی اصلی خود را در گوگل تایپ کنید و پس از جستجو به پایین صفحه بروید تا بخش «جستجوهای مرتبط» را پیدا کنید. برای دریافت ایده‌های بیشتر معمولاً 8 عبارت در این بخش نمایش داده می‌شود که می‌توانید آن ها را بررسی کنید.

سوالات متداول مردم

یکی دیگر از منابع مؤثر و درعین‌حال رایگان، کادر «سوالات متداول مردم» است، این کادر در صفحه نتایج جستجو، گزینه‌های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. می‌توانید به تعدادی از نتایج بروید تا ببینید آیا کلمات دیگری وجود دارد که بتوانید استفاده کنید.

نکات استفاده از کلمات کلیدی LSI برای سئو

باتوجه‌به روش‌های پیداکردن و انتخاب کلمات LSI می‌توانید لیستی طولانی از کلید واژه ‌های ال اس آی مرتبط با کسب و کار خود تولید کنید. اکنون زمان این است که کلمات را به محتوای خود اضافه کنید تا باعث بهبود سئو سایت خود شوید.

کلمات کلیدی LSI را برای موضوع خود انتخاب کنید

قبل از اینکه تعیین کنید چگونه کلمات کلیدی LSI را در متن خود بگنجانید، باید آن‌هایی را که برای موضوع شما مناسب‌تر هستند، مشخص کنید؛ به‌عنوان‌مثال، اگر در حال نوشتن یک مقاله با کلمه کلیدی اصلی “آموزش سئو” بودید، ابزاری که استفاده می‌کنید ممکن است لیست بی پایانی از گزینه‌ها را ارائه دهد. دور خود را شلوغ نکنید تا راحت بتوانید در انتخاب کلمات مناسب تصمیم‌گیری کنید. از خود گوگل حتما کمک بگیرید که بهترین ابزار است؛ مشابه تصویر زیر:

کلمات پیشنهادی گوگل برای یافتن کلمات LSI

حجم جستجوی ماهانه کلمات کلیدی LSI

قبل از استفاده کلمات LSI باید با کمک ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مانند گوگل کیورد پلنر از حجم جستجوی آن‌ها اطلاع پیدا کنید. کلمات هرچه تعداد سرچ بیشتری داشته باشند، ورودی و ترافیک بیشتری برای سایت شما ایجاد می‌کنند. درعین‌حال هرچه حجم جستجوی ماهانه کلمه‌ای بیشتر باشد طبیعتاً رقابت در آن کلمه سخت‌تر است.

کلمات کلیدی LSI در قسمت ‌های مختلف صفحه سایت

شما باید کلمات کلیدی LSI خود را به همان مکان‌هایی اضافه کنید که کلمه کلیدی اصلی خود را اضافه می‌کنید، از جمله:

عنوان و متا دیسکریپشن، تیترها (H1، H2، H3)، متن جایگزین تصاویر و سراسر متن مقاله و… .

توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید از کلمات کلیدی اصلی به تعداد دفعات زیاد، در قسمت‌های مهم صفحه خود استفاده کنید؛ پس اطمینان حاصل کنید که کلمات و عبارات مرتبط را در سراسر محتوای خود به روش طبیعی پخش کنید.

روی تجربه کاربری تمرکز کنید

از کلمات کلیدی LSI در محتوای خود بیش از حد استفاده نکنید؛ زیرا کلمات کلیدی اصلی شما نیستند.

شما می‌خواهید کلمات مرتبط کافی را وارد کنید تا موضوع صفحه خود را بلافاصله برای گوگل و سایر موتورهای جستجو روشن کنید، اما نباید خواننده و مخاطب هدف خود را به ‌اشتباه بیندازید!

برای انجام این کار، باید کلمات کلیدی مرتبط را اضافه کنید و درعین‌حال محتوا را منسجم و طبیعی نگه دارید؛ این کار به شما کمک می‌کند نه‌تنها از جریمه‌ها دوری کنید، بلکه تجربه کاربران خود را نیز بهبود ببخشید و در نهایت با تولید محتوا، کسب درآمد کنید.

آیا گوگل از LSI در الگوریتم خود استفاده می‌کند؟

هنوز در بین علمای امروزه سئو اختلاف است که آیا گوگل از کلمات LSI در الگوریتم خود برای جایگاه و رتبه‌بندی صفحات استفاده می‌کند یا خیر؟

باید بگم که چه گوگل از این کلمات به‌عنوان معیار استفاده کند و چه استفاده نکند، فرقی به حال سایت نخواهد داشت. شما با استفاده از کلمات ال اس آی از مزایای بسیاری برای سئو سایت خود بهره می‌برید و به مخاطبین هدف خود نزدیک‌تر می‌شوید.

فقط باید نحوه پیداکردن و نکات استفاده از این کلمات مرتبط به عبارت‌های کلیدی تجارت خود را بلد باشید که در این مقاله جامع سعی کردیم مو به‌ مو تمامی این موارد را بررسی کنیم.

با رعایت همه مواردی که اشاره کردیم زمان انسجام و ارتباط قوی‌تر بین محتواهای سایت شما فرارسیده است.

تا کنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.

دیدگاه خود را وارد کنید

*ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد